Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE194958ESR147-047045

Gammel Kongevej 150, 3 th

1850 Frederiksberg C
Frederiksberg Frederiksberg, 50al (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1905

Areal

Beboelsesareal239 m²

Resights giver dig alle oplysninger om lejligheden på Gammel Kongevej 150, 3. th, 1850 Frederiksberg C. Se lejlighedens seneste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er placeret på Gammel Kongevej 150, 3. th, 1850 Frederiksberg C. Den 2. februar 2026 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 16,9 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 11,5 mio. kr., hvoraf grunden udgør 7,26 mio. kr.

Fakta om Gammel Kongevej 150, 3. th, 1850 Frederiksberg C

Ejerlejligheden er placeret på Gammel Kongevej 150, 3. th, 1850 Frederiksberg C. Lejligheden fordeler sig på 6 værelser og har et BBR-areal på 239 m², mens det tinglyste areal udgør 230 m².

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 5 plan. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Lejligheden anvendes primært til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 9.427 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 2. februar 2026, hvor værdiansættelsen på lejligheden var 16,9 mio. kr. i en almindelig fri handel. En eller flere privatperson(er) købte lejligheden af DUDICOM ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 70.711 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 11,5 mio. kr., hvoraf grunden udgør 7,26 mio. kr.

Ejerinfo

Ejerlejligheden er ejet af Privat.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Gammel Kongevej 150, 3. th, 1850 Frederiksberg C.

Den primære bygning blev bygget i 1905 på Gammel Kongevej 150, 3. th, 1850 Frederiksberg C.

Prisen var 16,9 mio. kr., da Gammel Kongevej 150, 3. th, 1850 Frederiksberg C senest blev handlet i 2026.

11,5 mio. kr. er vurdering på Gammel Kongevej 150, 3. th, 1850 Frederiksberg C.

Prøv gratis

Prøv gratis