Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE3024942ESR479-202496

Galdbjerg Kohavevej 17

5874 Hesselager
Svendborg Galdbjerg By, Gudme, 22z (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1877
Bebyggelsesprocent19%

Areal

Grundareal1.139 m²
Bygningsareal112 m²
Beboelsesareal187 m²
Areal af udnyttet tagetage75 m²

Via Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Galdbjerg Kohavevej 17, 5874 Hesselager. Undersøg ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Galdbjerg Kohavevej 17, 5874 Hesselager. Ejendommen har et bygningsareal på 112 m² og blev konstrueret i 1877 på en 1.139 m² stor grund. Den 1. april 1992 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 275.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,42 mio. kr., hvoraf grunden udgør 447.000 kr.

Fakta om Galdbjerg Kohavevej 17, 5874 Hesselager

Villaen ligger på Galdbjerg Kohavevej 17, 5874 Hesselager og har et samlet bygningsareal á 112 m². Hovedbygningen, der er opført i 1877, blev senest moderniseret i 1999 og er beliggende på en 1.139 m² stor grund. Ejendommen har 6 værelser og har et BBR-areal på 187 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Der er derudover en udnyttet tagetage, der udgør 75 m². Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Ejendommens primære anvendelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 1.945 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste transaktion er fra d. 1. april 1992, hvor prisen var 275.000 kr. Det giver en kvadratmeterpris på 1.285 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,42 mio. kr., hvoraf grunden udgør 447.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Galdbjerg Kohavevej 17, 5874 Hesselager.

Enhedens BBR-areal er 187 m² på Galdbjerg Kohavevej 17, 5874 Hesselager.

Den primære bygning blev opført i 1877 på Galdbjerg Kohavevej 17, 5874 Hesselager.

Prisen var 275.000 kr., da Galdbjerg Kohavevej 17, 5874 Hesselager senest blev handlet i 1992.

1,42 mio. kr. er vurdering på Galdbjerg Kohavevej 17, 5874 Hesselager.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis