Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE345498ESR751-728387

Fynsgade 17, 2 tv

8000 Aarhus C
Aarhus Århus Bygrunde, 1653 (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1896

Areal

Beboelsesareal55 m²

Resights giver dig alle oplysninger om lejligheden på Fynsgade 17, 2. tv, 8000 Aarhus C. Se lejlighedens sidste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er lokaliseret på Fynsgade 17, 2. tv, 8000 Aarhus C. Den seneste transaktion fandt sted den 26. juni 2017, hvor FRYDENLYST HOLDING ApS erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 2,2 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,56 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,76 mio. kr.

Fakta om Fynsgade 17, 2. tv, 8000 Aarhus C

Ejerlejligheden er beliggende på Fynsgade 17, 2. tv, 8000 Aarhus C. Lejligheden har 2 værelser og har et BBR-areal på 55 m², hvoraf 51 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 3 plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den hovedsagelige anvendelse af lejligheden er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 3.092 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 26. juni 2017, hvor værdiansættelsen var 2,2 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor FRYDENLYST HOLDING ApS købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 40.000 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,56 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,76 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af FRYDENLYST HOLDING ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med anden finansiel formidling i.a.n., mens Hans Jørgen Jensen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der et led. Den officielle ejer har i alt fire ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 8,26 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Hans Jørgen Jensen, der også agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Hans Jørgen Jensen i alt fem ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

FRYDENLYST HOLDING ApS ejer Fynsgade 17, 2. tv, 8000 Aarhus C.

Den primære bygning blev bygget i 1896 på Fynsgade 17, 2. tv, 8000 Aarhus C.

Prisen var 2,2 mio. kr., da Fynsgade 17, 2. tv, 8000 Aarhus C senest blev handlet i 2017.

2,56 mio. kr. er vurdering på Fynsgade 17, 2. tv, 8000 Aarhus C.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis