Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4052143ESR791-205715

Fuglevænget 24

8800 Viborg
Viborg Mønsted By, Mønsted, 17ag (Byzone) Detailhandel
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1970
Bebyggelsesprocent54%

Areal

Grundareal1.786 m²
Bygningsareal963 m²
Erhvervsareal963 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Fuglevænget 24, Mønsted, 8800 Viborg. Se ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Fuglevænget 24, Mønsted, 8800 Viborg. Ejendommen har et bygningsareal på 963 m² og blev opført i 1970 på den 1.786 m² store grund. Den 10. december 1997 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 550.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 810.000 kr., hvoraf grunden udgør 107.200 kr.

Fakta om Fuglevænget 24, Mønsted, 8800 Viborg

Industriejendommen er beliggende på Fuglevænget 24, Mønsted, 8800 Viborg og består af én bygning med et samlet bygningsareal på 963 m² fordelt på tre erhvervsenheder. Bygningen, der er opført i 1970, blev senest renoveret i 1977 og befinder sig på en 1.786 m² stor grund.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 2 plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommens hovedsagelige benyttelse er til handel og/eller kontor. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 2.541 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Prisen var 550.000 kr. ved seneste tinglyste handel d. 10. december 1997. Det giver en kvadratmeterpris på 571 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 810.000 kr., hvoraf grunden udgør 107.200 kr.

Ejerinfo

Industriejendommen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Fuglevænget 24, Mønsted, 8800 Viborg.

Ejendommens BBR-areal er 963 m² på Fuglevænget 24, Mønsted, 8800 Viborg.

Den primære bygning blev bygget i 1970 på Fuglevænget 24, Mønsted, 8800 Viborg.

Prisen var 550.000 kr., da Fuglevænget 24, Mønsted, 8800 Viborg senest blev handlet i 1997.

810.000 kr. er vurdering på Fuglevænget 24, Mønsted, 8800 Viborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis