Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE324713ESR615-301438

Fugholm 6, 1

8700 Horsens
Horsens Horsens Bygrunde, 639 (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1900

Areal

Beboelsesareal74 m²

Via Resights kan du få alle oplysninger om lejligheden på Fugholm 6, 1., 8700 Horsens. Se lejlighedens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er lokaliseret på Fugholm 6, 1., 8700 Horsens. Den 7. april 2021 fandt den seneste transaktion sted, da HORSENS BOLIGINVEST APS erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 8,32 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,16 mio. kr., hvoraf grunden udgør 497.000 kr.

Fakta om Fugholm 6, 1., 8700 Horsens

Ejerlejligheden er placeret på Fugholm 6, 1., 8700 Horsens. Lejligheden har 3 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 74 m², hvoraf 68 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 2 plan. Kigger man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejlighedens hovedsagelige benyttelse er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 1.636 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 7. april 2021, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 8,32 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor HORSENS BOLIGINVEST APS købte lejligheden af SWEET HOME TORSTED ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 74.285 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,16 mio. kr., hvoraf grunden udgør 497.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af HORSENS BOLIGINVEST APS, der primært beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Britt Faber er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer har i alt ni ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 13,9 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Britt Faber, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Britt Faber i alt 11 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

HORSENS BOLIGINVEST APS ejer Fugholm 6, 1., 8700 Horsens.

Den primære bygning blev opført i 1900 på Fugholm 6, 1., 8700 Horsens.

Prisen var 8,32 mio. kr., da Fugholm 6, 1., 8700 Horsens senest blev handlet i 2021.

1,16 mio. kr. er vurdering på Fugholm 6, 1., 8700 Horsens.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis