Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4402258ESR630-000423

Fruetoften 7

7000 Fredericia
Vejle Brøndsted By, Gauerslund, 21c (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1906
Bebyggelsesprocent46%

Areal

Grundareal613 m²
Bygningsareal135 m²
Beboelsesareal149 m²
Areal af udnyttet tagetage14 m²
Areal af kælder135 m²

Få alle informationer om Fruetoften 7, Brøndsted, 7000 Fredericia på Resights. Se ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Fruetoften 7, Brøndsted, 7000 Fredericia. I 1906 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal på 135 m² på en 613 m² stor grund. Den 1. januar 2017 fandt den seneste handel sted, da L.W. Ejendomme ApS sikrede sig ejendommen i en interessesammenfald til en værdi á 1,1 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,77 mio. kr., hvoraf grunden udgør 713.000 kr.

Fakta om Fruetoften 7, Brøndsted, 7000 Fredericia

Villaen er placeret på Fruetoften 7, Brøndsted, 7000 Fredericia og har et samlet bygningsareal á 135 m². Hovedbygningen er opført i 1906 og ligger på en 613 m² stor grund. Ejendommen har 5 værelser og har et BBR-areal på 149 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er desuden ekstra arealer, der i alt består af 149 m² (udnyttet tagetage 14 m², kælder 135 m²). Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Ejendommens primære anvendelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 6.097 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. januar 2017, hvor værdiansættelsen var 1,1 mio. kr. i en interessesammenfald, hvor L.W. Ejendomme ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 3.873 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,77 mio. kr., hvoraf grunden udgør 713.000 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af L.W. Ejendomme ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Lars Vinther Jakobsen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt 17 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 38,5 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Lars Vinther Jakobsen, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Lars Vinther Jakobsen i alt 25 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

L.W. Ejendomme ApS ejer Fruetoften 7, Brøndsted, 7000 Fredericia.

Enhedens BBR-areal er 149 m² på Fruetoften 7, Brøndsted, 7000 Fredericia.

Den primære bygning blev opført i 1906 på Fruetoften 7, Brøndsted, 7000 Fredericia.

Prisen var 1,1 mio. kr., da Fruetoften 7, Brøndsted, 7000 Fredericia senest blev handlet i 2017.

1,77 mio. kr. er vurdering på Fruetoften 7, Brøndsted, 7000 Fredericia.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis