Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE3054051ESR430-004780

Fruerlund 41

5600 Faaborg
Faaborg-Midtfyn Bøjden By, Horne, 2ab (Sommerhusområde) Sommerhus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2021
Bebyggelsesprocent16%

Areal

Grundareal527 m²
Bygningsareal84 m²
Beboelsesareal79 m²

Få alle informationer om Fruerlund 41, Bøjden, 5600 Faaborg på Resights. Undersøg ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Fruerlund 41, Bøjden, 5600 Faaborg. I 2021 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal på 84 m² på en 527 m² stor grund. Den sidste handel fandt sted den 21. november 2012, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,8 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,62 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,55 mio. kr.

Fakta om Fruerlund 41, Bøjden, 5600 Faaborg

Fritidsejendommen er placeret på Fruerlund 41, Bøjden, 5600 Faaborg og har et samlet bygningsareal på 84 m². Enheden er bygget i 2021 og befinder sig på en 527 m² stor grund. Ejendommen har 2 værelser og har et BBR-areal på 79 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af træ, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Den primære benyttelse af ejendommen er til fritidsformål (feriehus). I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 11.395 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 21. november 2012, hvor værdiansættelsen på fritidsejendommen var 1,8 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 21.428 kr. Fritidsejendommen er af det offentlige vurderet til 1,62 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,55 mio. kr.

Ejerinfo

Fritidsejendommen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Fruerlund 41, Bøjden, 5600 Faaborg.

Enhedens BBR-areal er 79 m² på Fruerlund 41, Bøjden, 5600 Faaborg.

Den primære bygning blev opført i 2021 på Fruerlund 41, Bøjden, 5600 Faaborg.

Prisen var 1,8 mio. kr., da Fruerlund 41, Bøjden, 5600 Faaborg senest blev handlet i 2012.

1,62 mio. kr. er vurdering på Fruerlund 41, Bøjden, 5600 Faaborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis