kommunerne nedenfor.
Frøstrupskovvej 61
6800 VardeResights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Frøstrupskovvej 61, Frøstrup, 6800 Varde. Se ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen er placeret på Frøstrupskovvej 61, Frøstrup, 6800 Varde. I 1890 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal á 103 m² på en 11.725 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 8. april 2024, hvor Frøstrup Østre ApS erhvervede sig ejendommen via "anden overdragelse" til en værdi á 1,2 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,07 mio. kr., hvoraf grunden udgør 292.000 kr.
Fakta om Frøstrupskovvej 61, Frøstrup, 6800 Varde
Villaen er placeret på Frøstrupskovvej 61, Frøstrup, 6800 Varde og har et samlet bygningsareal på 103 m². Hovedbygningen, der er opført i 1890, blev senest renoveret i 2003 og er lokaliseret på en 11.725 m² stor grund. Ejendommen har 6 værelser og har et BBR-areal på 154 m², hvoraf det hele er tinglyst.
Egenskaber
Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der er 51 m². Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af stråtag. Hovedbygningen blev senest i 2015 tildelt et energimærke E. Ejendommens primære anvendelse er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 5.075 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 8. april 2024, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 1,2 mio. kr. via "anden overdragelse", hvor Frøstrup Østre ApS var køber og en eller flere privatperson(er) sælger(e). Villaen er af det offentlige vurderet til 1,07 mio. kr., hvoraf grunden udgør 292.000 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af Frøstrup Østre ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med dyrkning af træer og andre skovbrugsaktiviteter, mens Søren Spedsbjerg er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der et led. Den officielle ejer besidder i alt tre ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 14,9 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Hans Egon Spedsbjerg, der også agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Søren Spedsbjerg i alt seks ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Frøstrupskovvej 61, Frøstrup, 6800 Varde?
Frøstrup Østre ApS ejer Frøstrupskovvej 61, Frøstrup, 6800 Varde.
Hvor stor er Frøstrupskovvej 61, Frøstrup, 6800 Varde?
Enhedens BBR-areal er 154 m² på Frøstrupskovvej 61, Frøstrup, 6800 Varde.
Hvornår blev Frøstrupskovvej 61, Frøstrup, 6800 Varde bygget?
Den primære bygning blev bygget i 1890 på Frøstrupskovvej 61, Frøstrup, 6800 Varde.
Hvad er prisen på Frøstrupskovvej 61, Frøstrup, 6800 Varde?
Prisen var 1,2 mio. kr., da Frøstrupskovvej 61, Frøstrup, 6800 Varde senest blev handlet i 2024.
Hvad er Frøstrupskovvej 61, Frøstrup, 6800 Varde vurderet til?
1,07 mio. kr. er vurdering på Frøstrupskovvej 61, Frøstrup, 6800 Varde.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.