Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE9815666ESR657-276995

Frøskovparken 63

7400 Herning
Herning Tjørring, Herning Jorder, 2gm (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2007
Bebyggelsesprocent25%

Areal

Grundareal771 m²
Bygningsareal192 m²
Beboelsesareal150 m²

Få alle oplysninger om Frøskovparken 63, Tjørring, 7400 Herning på Resights. Se ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Frøskovparken 63, Tjørring, 7400 Herning findes ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal på 192 m² og blev konstrueret i 2007 på en 771 m² stor grund. Den 1. maj 2024 fandt den seneste transaktion sted, da SSH Invest ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 5,92 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,24 mio. kr., hvoraf grunden udgør 584.000 kr.

Fakta om Frøskovparken 63, Tjørring, 7400 Herning

Villaen ligger på Frøskovparken 63, Tjørring, 7400 Herning og har et samlet bygningsareal á 192 m². Hovedbygningen er opført i 2007 og er lokaliseret på en 771 m² stor grund. Ejendommen har 6 værelser og har et BBR-areal på 150 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Ser man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Bygningen blev senest i 2023 tildelt et energimærke B, og ejendommens årlige energiforbrug er estimeret til kr. 9500. Den primære anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 5.424 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 1. maj 2024, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 5,92 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor SSH Invest ApS købte ejendommen af LUDANICA Holding ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 10.286 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,24 mio. kr., hvoraf grunden udgør 584.000 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af SSH Invest ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med investering for egen regning, mens Sayed Sherif Hussini er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der et led. Den officielle ejer besidder i alt 17 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 15,6 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Sayed Sherif Hussini, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Sayed Sherif Hussini i alt 19 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

SSH Invest ApS ejer Frøskovparken 63, Tjørring, 7400 Herning.

Enhedens BBR-areal er 150 m² på Frøskovparken 63, Tjørring, 7400 Herning.

Den primære bygning blev bygget i 2007 på Frøskovparken 63, Tjørring, 7400 Herning.

Prisen var 5,92 mio. kr., da Frøskovparken 63, Tjørring, 7400 Herning senest blev handlet i 2024.

2,24 mio. kr. er vurdering på Frøskovparken 63, Tjørring, 7400 Herning.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis