Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE325143ESR615-225975

Fredrik Bajers Gade 3, st tv

8700 Horsens
Horsens Horsens Markjorder, 35ay (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1956

Areal

Beboelsesareal81 m²

Resights giver dig alle oplysninger om lejligheden på Fredrik Bajers Gade 3, st. tv, 8700 Horsens. Undersøg lejlighedens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er placeret på Fredrik Bajers Gade 3, st. tv, 8700 Horsens. Den seneste transaktion fandt sted den 30. september 2020, hvor Viradan Ejendomme A/S erhvervede sig lejligheden i en interessesammenfald til en værdi á 4,23 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,32 mio. kr., hvoraf grunden udgør 580.000 kr.

Fakta om Fredrik Bajers Gade 3, st. tv, 8700 Horsens

Ejerlejligheden er beliggende på Fredrik Bajers Gade 3, st. tv, 8700 Horsens. Lejligheden fordeler sig på 3 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 81 m², hvoraf 73 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 3 plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejlighedens hovedsagelige benyttelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 1.462 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Prisen var 4,23 mio. kr. ved seneste tinglyste handel d. 30. september 2020. Det giver en kvadratmeterpris på 14.411 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,32 mio. kr., hvoraf grunden udgør 580.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af Viradan Ejendomme A/S, der fortrinsvist beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Klaus Rene Rasmussen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer har i alt 30 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 36,7 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Klaus Rene Rasmussen, der også agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Klaus Rene Rasmussen i alt 36 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Viradan Ejendomme A/S ejer Fredrik Bajers Gade 3, st. tv, 8700 Horsens.

Den primære bygning blev bygget i 1956 på Fredrik Bajers Gade 3, st. tv, 8700 Horsens.

Prisen var 4,23 mio. kr., da Fredrik Bajers Gade 3, st. tv, 8700 Horsens senest blev handlet i 2020.

1,32 mio. kr. er vurdering på Fredrik Bajers Gade 3, st. tv, 8700 Horsens.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis