Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE10009663ESR706-017241

Frederikslundvej 5

8550 Ryomgård
Syddjurs Ryomgård Hgd., Marie Magdalene, 2m (Landzone) Stuehus til landbrugsejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2014

Areal

Grundareal212.715 m²
Bygningsareal670 m²
Beboelsesareal250 m²
Erhvervsareal378 m²

Via Resights kan du få alle informationer om grunden på Frederikslundvej 5, Blegmosen, 8550 Ryomgård. Undersøg grundens seneste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Grunden er placeret på Frederikslundvej 5, Blegmosen, 8550 Ryomgård. Grunden udgør et samlet areal på 212.715 m². Den 18. marts 2021 fandt den seneste transaktion sted, da BEHRENS SKOVBRUG ApS sikrede sig grunden i en almindelig fri handel til en værdi á 1,1 mio. kr. Grunden er af det offentlige vurderet til 6,5 mio. kr., hvoraf grunden udgør 674.400 kr.

Fakta om Frederikslundvej 5, Blegmosen, 8550 Ryomgård

Industrigrunden er beliggende på Frederikslundvej 5, Blegmosen, 8550 Ryomgård og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 670 m² udgjort af en beboelsesenhed og en erhvervsenhed. Grunden udgør 212.715 m².

Egenskaber

Den hovedbygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Grunden anvendes primært til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 4.986 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Værdiansættelsen var 1,1 mio. kr. i den seneste tinglyste handel d. 18. marts 2021. Det giver en kvadratmeterpris på 1.641 kr. Industrigrunden er af det offentlige vurderet til 6,5 mio. kr., hvoraf grunden udgør 674.400 kr.

Ejerinfo

Grunden er officielt ejet af BEHRENS SKOVBRUG ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med dyrkning af træer og andre skovbrugsaktiviteter, mens Frank Søe er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer grunden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industrigrunden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt tre ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 9,39 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Frank Søe, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Frank Søe i alt fire ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

BEHRENS SKOVBRUG ApS ejer Frederikslundvej 5, Blegmosen, 8550 Ryomgård.

Grundarealet er 212.715 m² på Frederikslundvej 5, Blegmosen, 8550 Ryomgård.

Den primære bygning blev opført i 2014 på Frederikslundvej 5, Blegmosen, 8550 Ryomgård.

Prisen var 1,1 mio. kr., da Frederikslundvej 5, Blegmosen, 8550 Ryomgård senest blev handlet i 2021.

6,5 mio. kr. er vurdering på Frederikslundvej 5, Blegmosen, 8550 Ryomgård.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis