Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE427879ESR101-025251

Frederikskaj 2A, 4 th

2450 København SV
København Kongens Enghave, København, 161b (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2017

Areal

Beboelsesareal92 m²

Resights giver dig alle oplysninger om lejligheden på Frederikskaj 2A, 4. th, 2450 København SV. Se lejlighedens seneste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Frederikskaj 2A, 4. th, 2450 København SV findes lejligheden. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 5,02 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3,03 mio. kr.

Fakta om Frederikskaj 2A, 4. th, 2450 København SV

Ejerlejligheden er placeret på Frederikskaj 2A, 4. th, 2450 København SV. Lejligheden har 3 værelser og har et BBR-areal på 92 m², mens det tinglyste areal udgør 83 m².

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 5 plan. I forhold til ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af betonelementer, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Lejlighedens hovedsagelige anvendelse er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 12.186 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 5,02 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3,03 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af PFA DK Boliger Lav A/S, der fortrinsvist beskæftiger sig med køb og salg af egen fast ejendom, mens PFA HOLDING A/S er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt 449 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 11,31 mia. kr. Firmaets primære kontaktperson er Michael Hansen, der også fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har PFA HOLDING A/S i alt 3.944 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

PFA DK Boliger Lav A/S ejer Frederikskaj 2A, 4. th, 2450 København SV.

Den primære bygning blev opført i 2017 på Frederikskaj 2A, 4. th, 2450 København SV.

5,02 mio. kr. er vurdering på Frederikskaj 2A, 4. th, 2450 København SV.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis