Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE196750ESR157-063677

Frederikkevej 2, 2 tv

2900 Hellerup
Gentofte Hellerup, 1bq (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1901

Areal

Beboelsesareal88 m²

Gennem Resights kan du få alle oplysninger om lejligheden på Frederikkevej 2, 2. tv, 2900 Hellerup. Undersøg lejlighedens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er lokaliseret på Frederikkevej 2, 2. tv, 2900 Hellerup. Den 19. februar 2019 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 4,3 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 4,29 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,85 mio. kr.

Fakta om Frederikkevej 2, 2. tv, 2900 Hellerup

Ejerlejligheden er beliggende på Frederikkevej 2, 2. tv, 2900 Hellerup. Lejligheden fordeler sig på 3 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 88 m², hvoraf 80 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 4 plan. I forhold til ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Lejligheden benyttes hovedsageligt til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 2.814 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 19. februar 2019, hvor værdiansættelsen på ejerlejligheden var 4,3 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 48.863 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 4,29 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,85 mio. kr.

Ejerinfo

Ejerlejligheden er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Frederikkevej 2, 2. tv, 2900 Hellerup.

Den primære bygning blev opført i 1901 på Frederikkevej 2, 2. tv, 2900 Hellerup.

Prisen var 4,3 mio. kr., da Frederikkevej 2, 2. tv, 2900 Hellerup senest blev handlet i 2019.

4,29 mio. kr. er vurdering på Frederikkevej 2, 2. tv, 2900 Hellerup.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis