Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE136002ESR101-700798

Frankrigsgade 19, 2 tv

2300 København S
København Sundbyøster, København, 3697 (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1936

Areal

Beboelsesareal52 m²

Få alle informationer om Frankrigsgade 19, 2. tv, 2300 København S på Resights. Undersøg lejlighedens seneste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er lokaliseret på Frankrigsgade 19, 2. tv, 2300 København S. Den seneste handel fandt sted den 25. februar 2025, hvor Jabolina Ejendomme ApS erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 1,72 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,41 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,9 mio. kr.

Fakta om Frankrigsgade 19, 2. tv, 2300 København S

Ejerlejligheden er beliggende på Frankrigsgade 19, 2. tv, 2300 København S. Lejligheden fordeler sig på 2 værelser og har et BBR-areal på 52 m², hvoraf 47 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 5 plan. Kigger man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejligheden anvendes primært til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 3.074 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 25. februar 2025, hvor værdiansættelsen var 1,72 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Jabolina Ejendomme ApS købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 33.173 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,41 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,9 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af Jabolina Ejendomme ApS, der primært beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Bo Christiansen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Bo Christiansen, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Bo Christiansen i alt fem ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Jabolina Ejendomme ApS ejer Frankrigsgade 19, 2. tv, 2300 København S.

Den primære bygning blev opført i 1936 på Frankrigsgade 19, 2. tv, 2300 København S.

Prisen var 1,72 mio. kr., da Frankrigsgade 19, 2. tv, 2300 København S senest blev handlet i 2025.

2,41 mio. kr. er vurdering på Frankrigsgade 19, 2. tv, 2300 København S.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis