Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE298176ESR461-703018

Flaskehalsen 8B, 1

5240 Odense NØ
Odense Seden By, Seden, 10cc (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2008

Areal

Beboelsesareal101 m²

Ved hjælp af Resights kan du få alle informationer om lejligheden på Flaskehalsen 8B, 1., Seden, 5240 Odense NØ. Se lejlighedens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Flaskehalsen 8B, 1., Seden, 5240 Odense NØ ligger lejligheden. Den 1. oktober 2015 fandt den seneste handel sted, da CONSTANTIA A/S sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 33,4 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,96 mio. kr., hvoraf grunden udgør 771.000 kr.

Fakta om Flaskehalsen 8B, 1., Seden, 5240 Odense NØ

Ejerlejligheden ligger på Flaskehalsen 8B, 1., Seden, 5240 Odense NØ. Lejligheden fordeler sig på 4 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 101 m², hvoraf 112 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 2 plan. Kigger man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Lejligheden benyttes primært til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 4.123 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 1. oktober 2015, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 33,4 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor CONSTANTIA A/S købte lejligheden af DCS ANLÆG ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 13.643 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,96 mio. kr., hvoraf grunden udgør 771.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af CONSTANTIA A/S, der primært beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Peter-Vilhelm Rosenstand er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt 332 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 235 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Peter-Vilhelm Rosenstand, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Peter-Vilhelm Rosenstand i alt 345 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

CONSTANTIA A/S ejer Flaskehalsen 8B, 1., Seden, 5240 Odense NØ.

Den primære bygning blev opført i 2008 på Flaskehalsen 8B, 1., Seden, 5240 Odense NØ.

Prisen var 33,4 mio. kr., da Flaskehalsen 8B, 1., Seden, 5240 Odense NØ senest blev handlet i 2015.

1,96 mio. kr. er vurdering på Flaskehalsen 8B, 1., Seden, 5240 Odense NØ.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis