Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE344886ESR751-984656

Finderupvej 2D, 3 5

8000 Aarhus C
Aarhus Århus Markjorder, 1q (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2009

Areal

Beboelsesareal87 m²

Gennem Resights kan du få alle oplysninger om lejligheden på Finderupvej 2D, 3. 5, 8000 Aarhus C. Undersøg lejlighedens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er placeret på Finderupvej 2D, 3. 5, 8000 Aarhus C. Den seneste handel fandt sted den 18. juni 2026, hvor Cubis Ejendomme ApS erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 3,45 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,64 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,29 mio. kr.

Fakta om Finderupvej 2D, 3. 5, 8000 Aarhus C

Ejerlejligheden ligger på Finderupvej 2D, 3. 5, 8000 Aarhus C. Lejligheden har 3 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 87 m², hvoraf 72 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 5 etager. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Lejlighedens hovedsagelige anvendelse er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 5.884 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 18. juni 2026, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 3,45 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Cubis Ejendomme ApS købte lejligheden af MOTION & TRIVSEL ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 39.655 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,64 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,29 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af Cubis Ejendomme ApS, der primært beskæftiger sig med administration af fast ejendom på kontraktbasis, mens Jens Ole Svinth Suhr er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt 22 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 60,6 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Jens Ole Svinth Suhr, der også agerer som administrerende direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Jens Ole Svinth Suhr i alt 31 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Cubis Ejendomme ApS ejer Finderupvej 2D, 3. 5, 8000 Aarhus C.

Den primære bygning blev opført i 2009 på Finderupvej 2D, 3. 5, 8000 Aarhus C.

Prisen var 3,45 mio. kr., da Finderupvej 2D, 3. 5, 8000 Aarhus C senest blev handlet i 2026.

2,64 mio. kr. er vurdering på Finderupvej 2D, 3. 5, 8000 Aarhus C.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis