Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE239014ESR217-204801

Fenrisvej 13C

3000 Helsingør
Helsingør Helsingør Markjorder, 65ah (Byzone) Lager
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1964

Areal

Erhvervsareal329 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Fenrisvej 13C, 3000 Helsingør. Undersøg ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Fenrisvej 13C, 3000 Helsingør. Den 29. juni 2023 fandt den seneste handel sted, da Ejendommen Fenrisvej 13C ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 860.000 kr., hvoraf grunden udgør 395.800 kr.

Fakta om Fenrisvej 13C, 3000 Helsingør

Enheden er placeret på Fenrisvej 13C, 3000 Helsingør.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 2 etager. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til handel og/eller kontor. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 14.097 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 29. juni 2023, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 2 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Ejendommen Fenrisvej 13C ApS købte ejendommen af ARAS HOLDING ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 6.079 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 860.000 kr., hvoraf grunden udgør 395.800 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Ejendommen Fenrisvej 13C ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Jesper Volther Mejnholt er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 1,99 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Jørgen Olsen, der agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Jesper Volther Mejnholt i alt tre ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Ejendommen Fenrisvej 13C ApS ejer Fenrisvej 13C, 3000 Helsingør.

Den primære bygning blev bygget i 1964 på Fenrisvej 13C, 3000 Helsingør.

Prisen var 2 mio. kr., da Fenrisvej 13C, 3000 Helsingør senest blev handlet i 2023.

860.000 kr. er vurdering på Fenrisvej 13C, 3000 Helsingør.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis