Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4115899ESR730-035245

Fasanvej 16

8960 Randers SØ
Randers Essenbækgård, Essenbæk, 4ak (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1972
Bebyggelsesprocent21%

Areal

Grundareal1.832 m²
Bygningsareal178 m²
Beboelsesareal178 m²
Areal af kælder110 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Fasanvej 16, Assentoft, 8960 Randers SØ. Se ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Fasanvej 16, Assentoft, 8960 Randers SØ. I 1972 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal á 178 m² på en 1.832 m² stor grund. Den sidste transaktion fandt sted den 16. januar 2023, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 3,53 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,35 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,04 mio. kr.

Fakta om Fasanvej 16, Assentoft, 8960 Randers SØ

Villaen ligger placeret på Fasanvej 16, Assentoft, 8960 Randers SØ og har et samlet bygningsareal på 178 m². Den primære bygning er bygget i 1972 og er lokaliseret på en 1.832 m² stor grund. Ejendommen har 6 værelser og har et BBR-areal på 178 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er derudover en kælder, der består af 110 m². I forhold til villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den primære bygning fik senest i 2022 tildelt et energimærke C. Ejendommens hovedsagelige anvendelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 13.314 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 16. januar 2023, hvor værdiansættelsen på villaen var 3,53 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 9.164 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,35 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,04 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Fasanvej 16, Assentoft, 8960 Randers SØ.

Enhedens BBR-areal er 178 m² på Fasanvej 16, Assentoft, 8960 Randers SØ.

Den primære bygning blev opført i 1972 på Fasanvej 16, Assentoft, 8960 Randers SØ.

Prisen var 3,53 mio. kr., da Fasanvej 16, Assentoft, 8960 Randers SØ senest blev handlet i 2023.

2,35 mio. kr. er vurdering på Fasanvej 16, Assentoft, 8960 Randers SØ.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis