Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5653923ESR740-006838

Falstersgade 2

8600 Silkeborg
Silkeborg Silkeborg Markjorder, 1057a (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1922
Bebyggelsesprocent52%

Areal

Grundareal227 m²
Bygningsareal71 m²
Beboelsesareal119 m²
Areal af udnyttet tagetage48 m²
Areal af kælder71 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Falstersgade 2, 8600 Silkeborg. Se ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Falstersgade 2, 8600 Silkeborg findes ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal á 71 m² og blev konstrueret i 1922 på den 227 m² store grund. Den 1. august 2007 fandt den seneste transaktion sted, da JYSK EJENDOM ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,5 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,57 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,63 mio. kr.

Fakta om Falstersgade 2, 8600 Silkeborg

Beboelsesejendommen er placeret på Falstersgade 2, 8600 Silkeborg og består af én bygning med et samlet bygningsareal på 71 m² fordelt på to beboelsesenheder. Den primære bygning er opført i 1922 og er beliggende på en 227 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er derudover ekstra arealer, der samlet set består af 119 m² (udnyttet tagetage 48 m², kælder 71 m²). Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Ejendommen anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 12.734 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. august 2007, hvor værdiansættelsen var 2,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor JYSK EJENDOM ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 21.008 kr. Beboelsesejendommen er af det offentlige vurderet til 2,57 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,63 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af JYSK EJENDOM ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Vibeke Fæster Vestertoft er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til beboelsesejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt to ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 17,6 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Bjarne Søndergaard Vestertoft, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Vibeke Fæster Vestertoft i alt ni ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

JYSK EJENDOM ApS ejer Falstersgade 2, 8600 Silkeborg.

Ejendommens BBR-areal er 71 m² på Falstersgade 2, 8600 Silkeborg.

Den primære bygning blev bygget i 1922 på Falstersgade 2, 8600 Silkeborg.

Prisen var 2,5 mio. kr., da Falstersgade 2, 8600 Silkeborg senest blev handlet i 2007.

2,57 mio. kr. er vurdering på Falstersgade 2, 8600 Silkeborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis