Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5048549ESR561-307592

Falkevej 12

6740 Bramming
Esbjerg Tømmerby By, Bramming, 11cc (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1955
Bebyggelsesprocent14%

Areal

Grundareal815 m²
Bygningsareal111 m²
Beboelsesareal111 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Falkevej 12, 6740 Bramming. Se ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Falkevej 12, 6740 Bramming. I 1955 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal på 111 m² på en 815 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 21. februar 2025, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen via en familieoverdragelse til en værdi á 1,15 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 530.000 kr.

Fakta om Falkevej 12, 6740 Bramming

Villaen ligger placeret på Falkevej 12, 6740 Bramming og har et samlet bygningsareal på 111 m². Hovedbygningen, der er opført i 1955, blev senest istandsat i 2005 og ligger på en 815 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 5 værelser og har et BBR-areal på 111 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 6.371 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 21. februar 2025, hvor værdiansættelsen på villaen var 1,15 mio. kr. i en familieoverdragelse, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 10.360 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 530.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Falkevej 12, 6740 Bramming.

Enhedens BBR-areal er 111 m² på Falkevej 12, 6740 Bramming.

Den primære bygning blev bygget i 1955 på Falkevej 12, 6740 Bramming.

Prisen var 1,15 mio. kr., da Falkevej 12, 6740 Bramming senest blev handlet i 2025.

1,4 mio. kr. er vurdering på Falkevej 12, 6740 Bramming.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis