Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4066688ESR779-143869

Fædammevej 13

7884 Fur
Skive Fur Præstegård, Fur, 63f (Landzone) Udhus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1000

Areal

Grundareal45.250 m²
Bygningsareal65 m²
Beboelsesareal65 m²

Få alle oplysninger om Fædammevej 13, Engelst, 7884 Fur på Resights. Undersøg bygningens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Bygningen ligger på Fædammevej 13, Engelst, 7884 Fur. Den seneste handel fandt sted den 1. oktober 2009, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig bygningen via en familieoverdragelse til en værdi á 1,04 mio. kr. Bygningen er af det offentlige vurderet til 1,65 mio. kr., hvoraf grunden udgør 881.900 kr.

Fakta om Fædammevej 13, Engelst, 7884 Fur

Bygningen er beliggende på Fædammevej 13, Engelst, 7884 Fur og har et samlet bygningsareal på 65 m². Enheden er bygget i 1000 og befinder sig på en 45.250 m² stor grund. Bygningen fordeler sig på 3 værelser og har et BBR-areal på 65 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Bygningens hovedbygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af træ, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Den hovedsagelige anvendelse af bygningen er til udhus. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 13.384 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 1. oktober 2009, hvor værdiansættelsen på bygningen var 1,04 mio. kr. i en familieoverdragelse, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 16.073 kr. Bygningen er af det offentlige vurderet til 1,65 mio. kr., hvoraf grunden udgør 881.900 kr.

Ejerinfo

Bygningen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Fædammevej 13, Engelst, 7884 Fur.

Enhedens BBR-areal er 65 m² på Fædammevej 13, Engelst, 7884 Fur.

Den primære bygning blev opført i 1000 på Fædammevej 13, Engelst, 7884 Fur.

Prisen var 1,04 mio. kr., da Fædammevej 13, Engelst, 7884 Fur senest blev handlet i 2009.

1,65 mio. kr. er vurdering på Fædammevej 13, Engelst, 7884 Fur.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis