Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE9965021ESR840-005584

Erstedskovvej 4

9520 Skørping
Rebild Ersted By, Aarestrup, 7a (Landzone) Stuehus til landbrugsejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1890

Areal

Grundareal1.467.448 m²
Bygningsareal6.131 m²
Beboelsesareal350 m²
Erhvervsareal5.712 m²
Areal af kælder25 m²

Få alle oplysninger om Erstedskovvej 4, Ersted, 9520 Skørping på Resights. Undersøg grundens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Erstedskovvej 4, Ersted, 9520 Skørping finder du grunden. Grunden udgør et samlet areal på 1,46 mio. m². Den seneste handel fandt sted den 26. juli 2022, hvor HP AGRO ApS erhvervede sig grunden i en almindelig fri handel til en værdi á 41,2 mio. kr. Grunden er af det offentlige vurderet til 39 mio. kr., hvoraf grunden udgør 5,79 mio. kr.

Fakta om Erstedskovvej 4, Ersted, 9520 Skørping

Industrigrunden er placeret på Erstedskovvej 4, Ersted, 9520 Skørping og består af otte bygninger med et samlet bygningsareal på 6.131 m² udgjort af to beboelsesenheder og seks erhvervsenheder. Grunden udgør 1,46 mio. m² spredt på 20 jordstykker.

Egenskaber

Den primære bygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære bygning blev senest i 2022 tildelt et energimærke F. Den primære anvendelse af grunden er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 41.884 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 26. juli 2022, hvor værdiansættelsen var 41,2 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor HP AGRO ApS købte grunden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 5.233 kr. Industrigrunden er af det offentlige vurderet til 39 mio. kr., hvoraf grunden udgør 5,79 mio. kr.

Ejerinfo

Grunden er officielt ejet af HP AGRO ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø, mens Hans Peder Pinstrup er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer grunden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industrigrunden er der et led. Den officielle ejer besidder i alt syv ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 92,5 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Hans Peder Pinstrup, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Hans Peder Pinstrup i alt 24 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

HP AGRO ApS ejer Erstedskovvej 4, Ersted, 9520 Skørping.

Grundarealet er 1,46 mio. m² på Erstedskovvej 4, Ersted, 9520 Skørping.

Den primære bygning blev bygget i 1890 på Erstedskovvej 4, Ersted, 9520 Skørping.

Prisen var 41,2 mio. kr., da Erstedskovvej 4, Ersted, 9520 Skørping senest blev handlet i 2022.

39 mio. kr. er vurdering på Erstedskovvej 4, Ersted, 9520 Skørping.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis