Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE7881927ESR860-026670

Eriksholmsvej 56

9760 Vrå
Hjørring Børglum By, Børglum, 19a (Landzone) Stuehus til landbrugsejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1850
Bebyggelsesprocent1%

Areal

Grundareal417.985 m²
Bygningsareal2.007 m²
Beboelsesareal218 m²
Erhvervsareal1.953 m²
Areal af udnyttet tagetage164 m²

Gennem Resights kan du få alle oplysninger om grunden på Eriksholmsvej 56, Børglum, 9760 Vrå. Se grundens seneste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Grunden er placeret på Eriksholmsvej 56, Børglum, 9760 Vrå. Grunden er et samlet areal på 417.985 m². Den sidste transaktion fandt sted den 1. januar 2011, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig grunden via en familieoverdragelse til en værdi á 5,05 mio. kr. Grunden er af det offentlige vurderet til 6,85 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,78 mio. kr.

Fakta om Eriksholmsvej 56, Børglum, 9760 Vrå

Industrigrunden er placeret på Eriksholmsvej 56, Børglum, 9760 Vrå og består af fem bygninger med et samlet bygningsareal på 2.007 m² fordelt på en beboelsesenhed og fire erhvervsenheder. Grunden udgør 417.985 m² fordelt på fem matrikler.

Egenskaber

Den primære bygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Grundens hovedsagelige benyttelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 13.425 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 1. januar 2011, hvor værdiansættelsen på industrigrunden var 5,05 mio. kr. i en familieoverdragelse, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 2.329 kr. Industrigrunden er af det offentlige vurderet til 6,85 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,78 mio. kr.

Ejerinfo

Industrigrunden er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Eriksholmsvej 56, Børglum, 9760 Vrå.

Grundarealet er 417.985 m² på Eriksholmsvej 56, Børglum, 9760 Vrå.

Den primære bygning blev bygget i 1850 på Eriksholmsvej 56, Børglum, 9760 Vrå.

Prisen var 5,05 mio. kr., da Eriksholmsvej 56, Børglum, 9760 Vrå senest blev handlet i 2011.

6,85 mio. kr. er vurdering på Eriksholmsvej 56, Børglum, 9760 Vrå.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis