Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE212019ESR173-188730

Eremitageparken 325, 1 a

2800 Kongens Lyngby
Lyngby-Taarbæk Lundtofte By, Lundtofte, 10ig (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1972

Areal

Beboelsesareal62 m²

Gennem Resights kan du få alle informationer om lejligheden på Eremitageparken 325, 1. a, 2800 Kongens Lyngby. Undersøg lejlighedens sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Eremitageparken 325, 1. a, 2800 Kongens Lyngby. Den 19. maj 2017 fandt den seneste handel sted, da Samima Ejendomme ApS sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 1,48 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,71 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,05 mio. kr.

Fakta om Eremitageparken 325, 1. a, 2800 Kongens Lyngby

Ejerlejligheden er beliggende på Eremitageparken 325, 1. a, 2800 Kongens Lyngby. Lejligheden har 3 værelser og har et BBR-areal på 62 m², hvoraf 60 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 2 etager. Kigger man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af betonelementer, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Lejligheden benyttes hovedsageligt til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 3.322 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 19. maj 2017, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 1,48 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Samima Ejendomme ApS købte lejligheden af Velliv Ejendomsinvestering P/S. Det giver en kvadratmeterpris på 23.878 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,71 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,05 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af Samima Ejendomme ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med køb og salg af egen fast ejendom, mens Rasmus Frank er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt 13 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 30,6 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Rasmus Frank, der også agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Rasmus Frank i alt 15 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Samima Ejendomme ApS ejer Eremitageparken 325, 1. a, 2800 Kongens Lyngby.

Den primære bygning blev opført i 1972 på Eremitageparken 325, 1. a, 2800 Kongens Lyngby.

Prisen var 1,48 mio. kr., da Eremitageparken 325, 1. a, 2800 Kongens Lyngby senest blev handlet i 2017.

1,71 mio. kr. er vurdering på Eremitageparken 325, 1. a, 2800 Kongens Lyngby.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis