kommunerne nedenfor.
Engvej 42, mftv
2791 DragørVia Resights kan du få alle informationer om lejligheden på Engvej 42, st. mftv, 2791 Dragør. Se lejlighedens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
På Engvej 42, st. mftv, 2791 Dragør kan du finde lejligheden. Den seneste transaktion fandt sted den 1. december 2024, hvor MARKER EJENDOMME ApS erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 13,5 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 3,75 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,2 mio. kr.
Fakta om Engvej 42, st. mftv, 2791 Dragør
Ejerlejligheden er beliggende på Engvej 42, st. mftv, 2791 Dragør. Lejligheden fordeler sig på 3 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 88 m², hvoraf 81 m² er tinglyst.
Egenskaber
Adressens hovedbygning er bygget i 2 etager. Kigger man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Den primære anvendelse af lejligheden er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 3.223 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 1. december 2024, hvor værdiansættelsen var 13,5 mio. kr. Det giver en kvadratmeterpris på 29.670 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 3,75 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,2 mio. kr.
Ejerinfo
Lejligheden er officielt ejet af MARKER EJENDOMME ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Mads Marker Carøe er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt 20 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 54,7 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Mads Marker Carøe, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Mads Marker Carøe i alt 23 ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Engvej 42, st. mftv, 2791 Dragør?
MARKER EJENDOMME ApS ejer Engvej 42, st. mftv, 2791 Dragør.
Hvornår blev Engvej 42, st. mftv, 2791 Dragør opført?
Den primære bygning blev opført i 2000 på Engvej 42, st. mftv, 2791 Dragør.
Hvad er Engvej 42, st. mftv, 2791 Dragør værd?
Prisen var 13,5 mio. kr., da Engvej 42, st. mftv, 2791 Dragør senest blev handlet i 2024.
Hvad er Engvej 42, st. mftv, 2791 Dragør vurderet til?
3,75 mio. kr. er vurdering på Engvej 42, st. mftv, 2791 Dragør.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.