Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2189829ESR269-011912

Engvangen 6

2680 Solrød Strand
Solrød Jersie By, Jersie, 11cl (Byzone) Værksted
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1975
Bebyggelsesprocent29%

Areal

Grundareal2.340 m²
Bygningsareal683 m²
Erhvervsareal683 m²

Gennem Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Engvangen 6, 2680 Solrød Strand. Undersøg ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Engvangen 6, 2680 Solrød Strand kan du finde ejendommen. I 1975 blev ejendommen opført med et bygningsareal á 683 m² på en 2.340 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 1. juli 2015, hvor B.A. EJENDOM ApS sikrede sig ejendommen via "anden overdragelse" til en værdi á 1,27 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,5 mio. kr., hvoraf grunden udgør 571.000 kr.

Fakta om Engvangen 6, 2680 Solrød Strand

Industriejendommen er placeret på Engvangen 6, 2680 Solrød Strand og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 683 m² fordelt på to erhvervsenheder. Hovedbygningen, der er opført i 1975, blev senest renoveret i 2022 og ligger på en 2.340 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af letbetonsten, mens tagmaterialet består af fibercement uden asbest. Ejendommen anvendes primært til industri. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 11.963 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 1. juli 2015, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 1,27 mio. kr. via "anden overdragelse", hvor B.A. EJENDOM ApS var køber og B.A. INVESTERING A/S sælger. Det giver en kvadratmeterpris på 1.864 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 1,5 mio. kr., hvoraf grunden udgør 571.000 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af B.A. EJENDOM ApS, der primært beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Bent Andersen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer besidder i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 4,01 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Bent Andersen, der fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Bent Andersen i alt fire ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

B.A. EJENDOM ApS ejer Engvangen 6, 2680 Solrød Strand.

Ejendommens BBR-areal er 683 m² på Engvangen 6, 2680 Solrød Strand.

Den primære bygning blev bygget i 1975 på Engvangen 6, 2680 Solrød Strand.

Prisen var 1,27 mio. kr., da Engvangen 6, 2680 Solrød Strand senest blev handlet i 2015.

1,5 mio. kr. er vurdering på Engvangen 6, 2680 Solrød Strand.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis