Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE3046539ESR479-174733

Englandsvej 2

5700 Svendborg
Svendborg Tved By, Tved, 6af (Byzone) Detailhandel
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1987
Bebyggelsesprocent14%

Areal

Grundareal14.311 m²
Bygningsareal2.006 m²
Erhvervsareal2.006 m²

Få alle informationer om Englandsvej 2, Tved, 5700 Svendborg på Resights. Undersøg ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Englandsvej 2, Tved, 5700 Svendborg. I 1987 blev ejendommen konstrueret med et bygningsareal på 2.006 m² på en 14.311 m² stor grund. Den 4. februar 2014 fandt den seneste transaktion sted, da DANISH PROPERTIES A/S erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 6 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 9,25 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,14 mio. kr.

Fakta om Englandsvej 2, Tved, 5700 Svendborg

Industriejendommen er beliggende på Englandsvej 2, Tved, 5700 Svendborg og består af tre bygninger på 2.006 m² udgjort af et erhvervsenhed. Hovedbygningen er opført i 1987 og befinder sig på en 14.311 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af metal, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den primære bygning fik senest i 2025 tildelt et energimærke B. Den primære benyttelse af ejendommen er til handel og/eller kontor. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 26.699 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 4. februar 2014, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 6 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor DANISH PROPERTIES A/S købte ejendommen af AC plads Svendborg ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 2.991 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 9,25 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,14 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af DANISH PROPERTIES A/S, der først og fremmest beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Erik Jensen Skjærbæk er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der tre led. Den officielle ejer har i alt otte ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 91,5 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Thi Thuy Kieu Nguyen, der også agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Erik Jensen Skjærbæk i alt 132 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

DANISH PROPERTIES A/S ejer Englandsvej 2, Tved, 5700 Svendborg.

Ejendommens BBR-areal er 2.006 m² på Englandsvej 2, Tved, 5700 Svendborg.

Den primære bygning blev opført i 1987 på Englandsvej 2, Tved, 5700 Svendborg.

Prisen var 6 mio. kr., da Englandsvej 2, Tved, 5700 Svendborg senest blev handlet i 2014.

9,25 mio. kr. er vurdering på Englandsvej 2, Tved, 5700 Svendborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis