Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE100042715ESR657-279656

Engholm Søpark 8

7400 Herning
Herning Herningsholm, Herning Jorder, 1anl (Byzone) Række-, kæde- eller dobbelthus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2012
Bebyggelsesprocent73%

Areal

Grundareal178 m²
Bygningsareal130 m²
Beboelsesareal130 m²

Få alle oplysninger om Engholm Søpark 8, 7400 Herning på Resights. Se husets sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Huset er placeret på Engholm Søpark 8, 7400 Herning. Huset har et bygningsareal på 130 m² og blev opført i 2012 på en 178 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 8. maj 2026, hvor Ejendomsselskabet Skolegade Herning A/S sikrede sig huset i en almindelig fri handel til en værdi á 13,8 mio. kr. Huset er af det offentlige vurderet til 2,41 mio. kr., hvoraf grunden udgør 569.000 kr.

Fakta om Engholm Søpark 8, 7400 Herning

Rækkehuset er beliggende på Engholm Søpark 8, 7400 Herning og har et samlet bygningsareal på 130 m². Den primære bygning er bygget i 2012 og ligger på en 178 m² stor grund. Huset har 4 værelser og har et BBR-areal på 130 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 2 etager. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Den primære bygning fik senest i 2021 tildelt et energimærke A2010. Huset anvendes primært til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 5.714 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 8. maj 2026, hvor værdiansættelsen af huset var 13,8 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Ejendomsselskabet Skolegade Herning A/S købte huset af ENGHOLM SØPARK A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 13.116 kr. Rækkehuset er af det offentlige vurderet til 2,41 mio. kr., hvoraf grunden udgør 569.000 kr.

Ejerinfo

Huset er officielt ejet af Ejendomsselskabet Skolegade Herning A/S, der primært beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Ejendomsselskabet Skolegade Holding A/S er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer huset igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til rækkehuset er der et led. Den officielle ejer har i alt 20 ejendomme i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Tore' Düring Knudsen, der også fungerer som direktør.

Ofte stillede spørgsmål

Ejendomsselskabet Skolegade Herning A/S ejer Engholm Søpark 8, 7400 Herning.

Enhedens BBR-areal er 130 m² på Engholm Søpark 8, 7400 Herning.

Den primære bygning blev opført i 2012 på Engholm Søpark 8, 7400 Herning.

Prisen var 13,8 mio. kr., da Engholm Søpark 8, 7400 Herning senest blev handlet i 2026.

2,41 mio. kr. er vurdering på Engholm Søpark 8, 7400 Herning.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis