Få alle oplysninger om Engelsborgvej 52, 2800 Kongens Lyngby på Resights. Se ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
På Engelsborgvej 52, 2800 Kongens Lyngby findes ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal på 107 m² og blev konstrueret i 1931 på den 610 m² store grund. Den 30. marts 2026 fandt den seneste transaktion sted, da Aluplast Emballage ApS sikrede sig ejendommen i en interessesammenfald til en værdi á 5,5 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,8 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,32 mio. kr.
Fakta om Engelsborgvej 52, 2800 Kongens Lyngby
Industriejendommen er placeret på Engelsborgvej 52, 2800 Kongens Lyngby og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 107 m² udgjort af to erhvervsenheder. Den primære bygning, der er bygget i 1931, blev senest moderniseret i 1970 og befinder sig på en 610 m² stor grund.
Egenskaber
Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt ekstra arealer, der samlet set er 186 m² (udnyttet tagetage 79 m², kælder 107 m²). Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Ejendommens primære benyttelse er til handel og/eller kontor. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 45.988 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 30. marts 2026, hvor værdiansættelsen var 5,5 mio. kr. i en interessesammenfald, hvor Aluplast Emballage ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 29.569 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 2,8 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,32 mio. kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af Aluplast Emballage ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med agenturhandel med ikke-specialiseret varesortiment, mens Søren Hans Emborg er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Søren Hans Emborg, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Søren Hans Emborg i alt tre ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
Aluplast Emballage ApS ejer Engelsborgvej 52, 2800 Kongens Lyngby.
Ejendommens BBR-areal er 107 m² på Engelsborgvej 52, 2800 Kongens Lyngby.
Den primære bygning blev bygget i 1931 på Engelsborgvej 52, 2800 Kongens Lyngby.
Prisen var 5,5 mio. kr., da Engelsborgvej 52, 2800 Kongens Lyngby senest blev handlet i 2026.
2,8 mio. kr. er vurdering på Engelsborgvej 52, 2800 Kongens Lyngby.