Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE100185789ESR461-709763

Ejbyvænget 33

5220 Odense SØ
Odense Ejby, Odense Jorder, 4b (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2019

Areal

Beboelsesareal59 m²

Via Resights kan du få alle oplysninger om lejligheden på Ejbyvænget 33, 5220 Odense SØ. Se lejlighedens sidste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er placeret på Ejbyvænget 33, 5220 Odense SØ. Den 1. december 2019 fandt den seneste transaktion sted, da Ejendomsselskabet Ejbyvænget A/S sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 47,2 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,06 mio. kr., hvoraf grunden udgør 854.000 kr.

Fakta om Ejbyvænget 33, 5220 Odense SØ

Ejerlejligheden er beliggende på Ejbyvænget 33, 5220 Odense SØ. Lejligheden fordeler sig på 2 værelser og har et BBR-areal på 59 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 2 plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejligheden benyttes hovedsageligt til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 1.253 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 1. december 2019, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 47,2 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Ejendomsselskabet Ejbyvænget A/S købte lejligheden af AMSTRUP & BAGGESEN ENTREPRISE A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 22.763 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,06 mio. kr., hvoraf grunden udgør 854.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af Ejendomsselskabet Ejbyvænget A/S, der fortrinsvist beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Jens Fromholt Larsen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 10,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer har i alt 28 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 50,3 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Claus Rosendahl Rasmussen, der også fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Jens Fromholt Larsen i alt 33 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Ejendomsselskabet Ejbyvænget A/S ejer Ejbyvænget 33, 5220 Odense SØ.

Den primære bygning blev bygget i 2019 på Ejbyvænget 33, 5220 Odense SØ.

Prisen var 47,2 mio. kr., da Ejbyvænget 33, 5220 Odense SØ senest blev handlet i 2019.

2,06 mio. kr. er vurdering på Ejbyvænget 33, 5220 Odense SØ.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis