kommunerne nedenfor.
Ejbyvænget 29
5220 Odense SØResights giver dig alle informationer om lejligheden på Ejbyvænget 29, 5220 Odense SØ. Se lejlighedens seneste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Lejligheden ligger på Ejbyvænget 29, 5220 Odense SØ. Den 1. december 2019 fandt den seneste transaktion sted, da Ejendomsselskabet Ejbyvænget A/S erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 47,2 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,8 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,24 mio. kr.
Fakta om Ejbyvænget 29, 5220 Odense SØ
Ejerlejligheden er placeret på Ejbyvænget 29, 5220 Odense SØ. Lejligheden har 3 værelser og har et BBR-areal på 80 m², hvoraf det hele er tinglyst.
Egenskaber
Adressens hovedbygning er bygget i 2 plan. I forhold til ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejligheden benyttes primært til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 1.698 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Sidste tinglyste handel er fra d. 1. december 2019, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 47,2 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Ejendomsselskabet Ejbyvænget A/S købte lejligheden af AMSTRUP & BAGGESEN ENTREPRISE A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 22.763 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,8 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,24 mio. kr.
Ejerinfo
Lejligheden er officielt ejet af Ejendomsselskabet Ejbyvænget A/S, der primært beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Jens Fromholt Larsen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 10,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer har i alt 28 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 48 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Claus Rosendahl Rasmussen, der også fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Jens Fromholt Larsen i alt 33 ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Ejbyvænget 29, 5220 Odense SØ?
Ejendomsselskabet Ejbyvænget A/S ejer Ejbyvænget 29, 5220 Odense SØ.
Hvornår blev Ejbyvænget 29, 5220 Odense SØ bygget?
Den primære bygning blev bygget i 2019 på Ejbyvænget 29, 5220 Odense SØ.
Hvad er Ejbyvænget 29, 5220 Odense SØ værd?
Prisen var 47,2 mio. kr., da Ejbyvænget 29, 5220 Odense SØ senest blev handlet i 2019.
Hvad er Ejbyvænget 29, 5220 Odense SØ vurderet til?
2,8 mio. kr. er vurdering på Ejbyvænget 29, 5220 Odense SØ.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.