Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE10014702ESR615-298522

Egeskovvej 12

8700 Horsens
Horsens Gedved By, Tolstrup, 28g (Byzone) Kontor
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2008
Bebyggelsesprocent16%

Areal

Grundareal33.336 m²
Bygningsareal4.626 m²
Erhvervsareal5.595 m²
Areal af udnyttet tagetage753 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Egeskovvej 12, Tolstrup, 8700 Horsens. Undersøg ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Egeskovvej 12, Tolstrup, 8700 Horsens. I 2008 blev ejendommen opført med et bygningsareal på 4.626 m² på en 33.336 m² stor grund. Den 3. december 2020 fandt den seneste transaktion sted, da Matata Ejendomme ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 33,5 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 18,5 mio. kr., hvoraf grunden udgør 6 mio. kr.

Fakta om Egeskovvej 12, Tolstrup, 8700 Horsens

Industriejendommen er beliggende på Egeskovvej 12, Tolstrup, 8700 Horsens og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 4.626 m² fordelt på to erhvervsenheder. Hovedbygningen er bygget i 2008 og er beliggende på en 33.336 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er derudover en udnyttet tagetage, der består af 753 m². Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af betonelementer, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Ejendommens hovedsagelige benyttelse er til handel og/eller kontor. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 86.488 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 3. december 2020, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 33,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Matata Ejendomme ApS købte ejendommen af L LYKKE INVEST ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 6.227 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 18,5 mio. kr., hvoraf grunden udgør 6 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Matata Ejendomme ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med køb og salg af egen fast ejendom, mens Sebastian Gyhrs Petersen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 32,1 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Sebastian Gyhrs Petersen, der agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Sebastian Gyhrs Petersen i alt seks ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Matata Ejendomme ApS ejer Egeskovvej 12, Tolstrup, 8700 Horsens.

Ejendommens BBR-areal er 4.626 m² på Egeskovvej 12, Tolstrup, 8700 Horsens.

Den primære bygning blev opført i 2008 på Egeskovvej 12, Tolstrup, 8700 Horsens.

Prisen var 33,5 mio. kr., da Egeskovvej 12, Tolstrup, 8700 Horsens senest blev handlet i 2020.

18,5 mio. kr. er vurdering på Egeskovvej 12, Tolstrup, 8700 Horsens.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis