Få alle oplysninger om Egelundsparken 18, Ørum, 8830 Tjele på Resights. Se ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen ligger på Egelundsparken 18, Ørum, 8830 Tjele. Ejendommen har et bygningsareal på 167 m² og blev konstrueret i 1995 på en 830 m² stor grund. Den 24. oktober 2025 fandt den seneste handel sted, da VTP Ejendomme ApS erhvervede sig ejendommen via "anden overdragelse" til en værdi á 0 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,26 mio. kr., hvoraf grunden udgør 232.000 kr.
Fakta om Egelundsparken 18, Ørum, 8830 Tjele
Villaen ligger placeret på Egelundsparken 18, Ørum, 8830 Tjele og har et samlet bygningsareal på 167 m². Den primære bygning er opført i 1995 og er beliggende på en 830 m² stor grund. Ejendommen har 4 værelser og har et BBR-areal på 132 m², hvoraf det hele er tinglyst.
Egenskaber
Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. I forhold til villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Bygningen blev senest i 2022 tildelt et energimærke C, og ejendommens årlige energiforbrug er beregnet til kr. 16900. Ejendommen anvendes primært til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 4.484 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 24. oktober 2025, hvor prisen var 0 kr. Det giver en kvadratmeterpris på 0 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,26 mio. kr., hvoraf grunden udgør 232.000 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af VTP Ejendomme ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Verner Tougaard Poulsen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der to led. Den officielle ejer har i alt seks ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 7,61 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Verner Tougaard Poulsen, der også fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Verner Tougaard Poulsen i alt syv ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
VTP Ejendomme ApS ejer Egelundsparken 18, Ørum, 8830 Tjele.
Enhedens BBR-areal er 132 m² på Egelundsparken 18, Ørum, 8830 Tjele.
Den primære bygning blev bygget i 1995 på Egelundsparken 18, Ørum, 8830 Tjele.
Prisen var 0 kr., da Egelundsparken 18, Ørum, 8830 Tjele senest blev handlet i 2025.
1,26 mio. kr. er vurdering på Egelundsparken 18, Ørum, 8830 Tjele.