Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE3466261ESR820-020917

Egegaardsvej 3

9620 Aalestrup
Vesthimmerlands Aalestrup By, Aalestrup, 2hp (Byzone) Enhed til industri
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1987
Bebyggelsesprocent26%

Areal

Grundareal3.662 m²
Bygningsareal969 m²
Erhvervsareal969 m²

Få alle informationer om Egegaardsvej 3, 9620 Aalestrup på Resights. Undersøg ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Egegaardsvej 3, 9620 Aalestrup. I 1987 blev ejendommen opført med et bygningsareal på 969 m² på en 3.662 m² stor grund. Den 17. maj 1994 fandt den seneste transaktion sted, da JYDSK PUMPE SERVICE A/S erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,01 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 146.500 kr.

Fakta om Egegaardsvej 3, 9620 Aalestrup

Industriejendommen er beliggende på Egegaardsvej 3, 9620 Aalestrup og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 969 m² udgjort af to erhvervsenheder. Den primære bygning er opført i 1987 og er lokaliseret på en 3.662 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af metal, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Den primære benyttelse af ejendommen er til industri. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 3.343 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Værdiansættelsen var 1,01 mio. kr. ved seneste tinglyste handel d. 17. maj 1994. Det giver en kvadratmeterpris på 1.042 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 2,7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 146.500 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af JYDSK PUMPE SERVICE A/S, der primært beskæftiger sig med reparation og vedligeholdelse af færdige metalprodukter, mens Thomas Rævsgaard Svenningsen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt to ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 3,5 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Thomas Rævsgaard Svenningsen, der også agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Thomas Rævsgaard Svenningsen i alt tre ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

JYDSK PUMPE SERVICE A/S ejer Egegaardsvej 3, 9620 Aalestrup.

Ejendommens BBR-areal er 969 m² på Egegaardsvej 3, 9620 Aalestrup.

Den primære bygning blev opført i 1987 på Egegaardsvej 3, 9620 Aalestrup.

Prisen var 1,01 mio. kr., da Egegaardsvej 3, 9620 Aalestrup senest blev handlet i 1994.

2,7 mio. kr. er vurdering på Egegaardsvej 3, 9620 Aalestrup.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis