Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE349003ESR751-742851

Edouard Suensons Gade 3, 4 i

8200 Aarhus N
Aarhus Århus Bygrunde, 1504æ (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1966

Areal

Beboelsesareal78 m²

Gennem Resights kan du få alle oplysninger om lejligheden på Edouard Suensons Gade 3, 4. i, 8200 Aarhus N. Undersøg lejlighedens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Edouard Suensons Gade 3, 4. i, 8200 Aarhus N. Den seneste handel fandt sted den 1. december 2003, hvor EJENDOMSSELSKABET ÅRHUS NORD A/S sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 950.000 kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 3,09 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,56 mio. kr.

Fakta om Edouard Suensons Gade 3, 4. i, 8200 Aarhus N

Ejerlejligheden er placeret på Edouard Suensons Gade 3, 4. i, 8200 Aarhus N. Lejligheden fordeler sig på 3 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 78 m², hvoraf 69 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 7 etager. Kigger man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af "andet materiale" mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Lejlighedens primære benyttelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 7.025 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Prisen var 950.000 kr. ved seneste tinglyste transaktion d. 1. december 2003. Det giver en kvadratmeterpris på 12.179 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 3,09 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,56 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af EJENDOMSSELSKABET ÅRHUS NORD A/S, der primært beskæftiger sig med anden finansiel formidling i.a.n., mens V.P.O. HOLDING ApS er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der et led. Den officielle ejer har i alt 21 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 75,6 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Per Overgaard, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har V.P.O. HOLDING ApS i alt 24 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

EJENDOMSSELSKABET ÅRHUS NORD A/S ejer Edouard Suensons Gade 3, 4. i, 8200 Aarhus N.

Den primære bygning blev opført i 1966 på Edouard Suensons Gade 3, 4. i, 8200 Aarhus N.

Prisen var 950.000 kr., da Edouard Suensons Gade 3, 4. i, 8200 Aarhus N senest blev handlet i 2003.

3,09 mio. kr. er vurdering på Edouard Suensons Gade 3, 4. i, 8200 Aarhus N.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis