Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4150983ESR706-021102

Ebeltoftvej 14

8544 Mørke
Syddjurs Mørke By, Mørke, 1ad (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1890
Bebyggelsesprocent16%

Areal

Grundareal927 m²
Bygningsareal98 m²
Beboelsesareal150 m²
Areal af udnyttet tagetage52 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Ebeltoftvej 14, 8544 Mørke. Undersøg ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Ebeltoftvej 14, 8544 Mørke. I 1890 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal på 98 m² på en 927 m² stor grund. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,15 mio. kr., hvoraf grunden udgør 299.000 kr.

Fakta om Ebeltoftvej 14, 8544 Mørke

Villaen ligger placeret på Ebeltoftvej 14, 8544 Mørke og har et samlet bygningsareal på 98 m². Hovedbygningen, der er bygget i 1890, blev senest renoveret i 2005 og er lokaliseret på en 927 m² stor grund. Ejendommen har 5 værelser og har et BBR-areal på 150 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er derudover en udnyttet tagetage, der består af 52 m². Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den primære benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 8.176 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Villaen er af det offentlige vurderet til 1,15 mio. kr., hvoraf grunden udgør 299.000 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af J.E.J. HOLDING ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med dyrkning af træer og andre skovbrugsaktiviteter, mens Jan Erik Jensen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der et led. Den officielle ejer har i alt fire ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 29 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Jan Erik Jensen, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Jan Erik Jensen i alt otte ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

J.E.J. HOLDING ApS ejer Ebeltoftvej 14, 8544 Mørke.

Enhedens BBR-areal er 150 m² på Ebeltoftvej 14, 8544 Mørke.

Den primære bygning blev opført i 1890 på Ebeltoftvej 14, 8544 Mørke.

1,15 mio. kr. er vurdering på Ebeltoftvej 14, 8544 Mørke.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis