Gennem Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Duevej 29, Mørkholt, 7080 Børkop. Undersøg ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen ligger på Duevej 29, Mørkholt, 7080 Børkop. I 1942 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal på 64 m² på en 3.520 m² stor grund. Den sidste transaktion fandt sted den 12. april 2024, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 3,9 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,33 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,3 mio. kr.
Fakta om Duevej 29, Mørkholt, 7080 Børkop
Fritidsejendommen ligger på Duevej 29, Mørkholt, 7080 Børkop og har et samlet bygningsareal á 64 m². Enheden er bygget i 1942, senest istandsat i 1963 og befinder sig på en 3.520 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 64 m², hvoraf det hele er tinglyst.
Egenskaber
Ejendommen er bygget i ét plan. Kigger man på fritidsejendommens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, hverken badeværelse eller adgang til badeværelse og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af træ, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til fritidsformål (feriehus). Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 37.640 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Sidste tinglyste handel er fra d. 12. april 2024, hvor værdiansættelsen på fritidsejendommen var 3,9 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 60.937 kr. Fritidsejendommen er af det offentlige vurderet til 2,33 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,3 mio. kr.
Ejerinfo
Fritidsejendommen er ejet af en privat person eller interessentskab.
Ofte stillede spørgsmål
En eller flere privat(e) ejer Duevej 29, Mørkholt, 7080 Børkop.
Enhedens BBR-areal er 64 m² på Duevej 29, Mørkholt, 7080 Børkop.
Den primære bygning blev opført i 1942 på Duevej 29, Mørkholt, 7080 Børkop.
Prisen var 3,9 mio. kr., da Duevej 29, Mørkholt, 7080 Børkop senest blev handlet i 2024.
2,33 mio. kr. er vurdering på Duevej 29, Mørkholt, 7080 Børkop.