kommunerne nedenfor.
Doris Lessings Vej 2, 1
2300 København SFå alle informationer om Doris Lessings Vej 2, st. 1, 2300 København S på Resights. Se lejlighedens sidste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Lejligheden ligger på Doris Lessings Vej 2, st. 1, 2300 København S. Den seneste transaktion fandt sted den 4. juni 2019, hvor DK Bella 11 K/S sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 438 mio. kr.
Fakta om Doris Lessings Vej 2, st. 1, 2300 København S
Ejerlejligheden er beliggende på Doris Lessings Vej 2, st. 1, 2300 København S. Lejligheden har 3 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 76 m², hvoraf 67 m² er tinglyst.
Egenskaber
Adressens primære bygning er bygget i 6 etager. Ser man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af levende tage. Lejlighedens primære benyttelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 11.785 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 4. juni 2019, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 438 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor DK Bella 11 K/S købte lejligheden af Bellakvarter P/S. Det giver en kvadratmeterpris på 36.531 kr.
Ejerinfo
Lejligheden er officielt ejet af DK Bella 11 K/S, der hovedsageligt beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens AXA Investment Managers Deutschland GmbH er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der et led. Den officielle ejer har i alt 141 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 491 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er DK Bella ApS, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har AXA Investment Managers Deutschland GmbH i alt 211 ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Doris Lessings Vej 2, st. 1, 2300 København S?
DK Bella 11 K/S ejer Doris Lessings Vej 2, st. 1, 2300 København S.
Hvornår blev Doris Lessings Vej 2, st. 1, 2300 København S bygget?
Den primære bygning blev bygget i 2020 på Doris Lessings Vej 2, st. 1, 2300 København S.
Hvad er Doris Lessings Vej 2, st. 1, 2300 København S værd?
Prisen var 438 mio. kr., da Doris Lessings Vej 2, st. 1, 2300 København S senest blev handlet i 2019.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.