Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5600187ESR707-013508

Dolmer Bygade 19

8500 Grenaa
Norddjurs Dolmer, Grenaa Jorder, 7i (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2026
Bebyggelsesprocent16%

Areal

Grundareal1.708 m²
Bygningsareal274 m²
Beboelsesareal205 m²

Via Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Dolmer Bygade 19, Dolmer, 8500 Grenaa. Se ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Dolmer Bygade 19, Dolmer, 8500 Grenaa findes ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal på 274 m² og blev opført i 2026 på en 1.708 m² stor grund. Den 10. januar 2024 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 550.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 833.000 kr., hvoraf grunden udgør 321.000 kr.

Fakta om Dolmer Bygade 19, Dolmer, 8500 Grenaa

Villaen har et samlet bygningsareal á 274 m² og ligger på Dolmer Bygade 19, Dolmer, 8500 Grenaa. Den primære bygning er opført i 2026 og ligger på en 1.708 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 6 værelser og har et BBR-areal på 205 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Bygningen blev senest i 2026 tildelt et energimærke A2015, og ejendommens årlige energiforbrug er beregnet til kr. 9100. Ejendommen benyttes primært til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 5.460 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 10. januar 2024, hvor værdiansættelsen på villaen var 550.000 kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 2.007 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 833.000 kr., hvoraf grunden udgør 321.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Dolmer Bygade 19, Dolmer, 8500 Grenaa.

Enhedens BBR-areal er 205 m² på Dolmer Bygade 19, Dolmer, 8500 Grenaa.

Den primære bygning blev opført i 2026 på Dolmer Bygade 19, Dolmer, 8500 Grenaa.

Prisen var 550.000 kr., da Dolmer Bygade 19, Dolmer, 8500 Grenaa senest blev handlet i 2024.

833.000 kr. er vurdering på Dolmer Bygade 19, Dolmer, 8500 Grenaa.

Prøv gratis

Prøv gratis