Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5663776ESR607-018081

Danmarksgade 3

7000 Fredericia
Fredericia Fredericia Bygrunde, 249 (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1918
Bebyggelsesprocent155%

Areal

Grundareal271 m²
Bygningsareal347 m²
Beboelsesareal400 m²
Areal af udnyttet tagetage72 m²
Areal af kælder70 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Danmarksgade 3, 7000 Fredericia. Se ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Danmarksgade 3, 7000 Fredericia. Ejendommen har et bygningsareal på 347 m² og blev konstrueret i 1918 på den 271 m² store grund. Den 1. marts 2006 fandt den seneste transaktion sted, da HOSBJERG INVEST ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 3,4 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 3,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 500.800 kr.

Fakta om Danmarksgade 3, 7000 Fredericia

Beboelsesejendommen er beliggende på Danmarksgade 3, 7000 Fredericia og består af én bygning med et samlet bygningsareal på 347 m² fordelt på tre beboelsesenheder. Bygningen, der er bygget i 1918, blev senest moderniseret i 1989 og er lokaliseret på en 271 m² stor grund.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 2 etager. Der er i øvrigt ekstra arealer, der samlet set er 142 m² (udnyttet tagetage 72 m², kælder 70 m²). Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommens primære anvendelse er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 20.984 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. marts 2006, hvor værdiansættelsen var 3,4 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor HOSBJERG INVEST ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 8.114 kr. Beboelsesejendommen er af det offentlige vurderet til 3,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 500.800 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af HOSBJERG INVEST ApS, der primært beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Carsten Hosbjerg er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til beboelsesejendommen er der et led. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 4,9 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Carsten Hosbjerg, der agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Carsten Hosbjerg i alt to ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

HOSBJERG INVEST ApS ejer Danmarksgade 3, 7000 Fredericia.

Ejendommens BBR-areal er 347 m² på Danmarksgade 3, 7000 Fredericia.

Den primære bygning blev opført i 1918 på Danmarksgade 3, 7000 Fredericia.

Prisen var 3,4 mio. kr., da Danmarksgade 3, 7000 Fredericia senest blev handlet i 2006.

3,4 mio. kr. er vurdering på Danmarksgade 3, 7000 Fredericia.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis