Få alle informationer om Damsholtevej 8, Gunderød, 2970 Hørsholm på Resights. Undersøg ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen er lokaliseret på Damsholtevej 8, Gunderød, 2970 Hørsholm. I 1977 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal á 140 m² på en 2.012 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 1. maj 2005, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 3,7 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 5,64 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3,95 mio. kr.
Fakta om Damsholtevej 8, Gunderød, 2970 Hørsholm
Villaen har et samlet bygningsareal på 140 m² og ligger på Damsholtevej 8, Gunderød, 2970 Hørsholm. Den primære bygning er opført i 1977 og er lokaliseret på en 2.012 m² stor grund. Ejendommen har 6 værelser og har et BBR-areal på 235 m², hvoraf det hele er tinglyst.
Egenskaber
Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der er 95 m². Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af letbetonsten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 23.415 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 1. maj 2005, hvor værdiansættelsen på villaen var 3,7 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 14.682 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 5,64 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3,95 mio. kr.
Ejerinfo
Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.
Ofte stillede spørgsmål
En eller flere privat(e) ejer Damsholtevej 8, Gunderød, 2970 Hørsholm.
Enhedens BBR-areal er 235 m² på Damsholtevej 8, Gunderød, 2970 Hørsholm.
Den primære bygning blev bygget i 1977 på Damsholtevej 8, Gunderød, 2970 Hørsholm.
Prisen var 3,7 mio. kr., da Damsholtevej 8, Gunderød, 2970 Hørsholm senest blev handlet i 2005.
5,64 mio. kr. er vurdering på Damsholtevej 8, Gunderød, 2970 Hørsholm.