Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE316623ESR630-022623

Dæmningen 42H, kl

7100 Vejle
Vejle Vejle Bygrunde, 262 (Byzone) Restaurant/café
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1906

Areal

Erhvervsareal108 m²

Få alle oplysninger om Dæmningen 42H, kl., 7100 Vejle på Resights. Se ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Dæmningen 42H, kl., 7100 Vejle. Den seneste handel fandt sted den 25. august 2022, hvor HM Ejendomme Vejle ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 6,25 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 750.000 kr., hvoraf grunden udgør 187.000 kr.

Fakta om Dæmningen 42H, kl., 7100 Vejle

Enheden er placeret på Dæmningen 42H, kl., 7100 Vejle.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 2 etager. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til servicevirksomhed og/eller hotel. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 5.189 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 25. august 2022, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 6,25 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor HM Ejendomme Vejle ApS købte ejendommen af MOKER EJENDOMME ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 12.677 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 750.000 kr., hvoraf grunden udgør 187.000 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af HM Ejendomme Vejle ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med køb og salg af egen fast ejendom, mens HAVANA HOLDING ApS er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel i intervallet 50,000 %-67,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Den officielle ejer besidder i alt seks ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 10,7 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Heinrich Schrøder, der også agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har HAVANA HOLDING ApS i alt 12 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

HM Ejendomme Vejle ApS ejer Dæmningen 42H, kl., 7100 Vejle.

Den primære bygning blev opført i 1906 på Dæmningen 42H, kl., 7100 Vejle.

Prisen var 6,25 mio. kr., da Dæmningen 42H, kl., 7100 Vejle senest blev handlet i 2022.

750.000 kr. er vurdering på Dæmningen 42H, kl., 7100 Vejle.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis