Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE317911ESR630-025660

Dæmningen 13, st

7100 Vejle
Vejle Vejle Bygrunde, 403a (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1907

Areal

Beboelsesareal114 m²

Få alle oplysninger om Dæmningen 13, st., 7100 Vejle på Resights. Undersøg lejlighedens seneste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Dæmningen 13, st., 7100 Vejle. Den seneste transaktion fandt sted den 1. oktober 2019, hvor realestAID ApS erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 28,5 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,03 mio. kr., hvoraf grunden udgør 885.000 kr.

Fakta om Dæmningen 13, st., 7100 Vejle

Ejerlejligheden er beliggende på Dæmningen 13, st., 7100 Vejle. Lejligheden fordeler sig på 3 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 114 m², hvoraf 109 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 3 etager. I forhold til ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejligheden benyttes hovedsageligt til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 5.400 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Værdiansættelsen var 28,5 mio. kr. i den seneste tinglyste handel d. 1. oktober 2019. Det giver en kvadratmeterpris på 17.304 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,03 mio. kr., hvoraf grunden udgør 885.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af realestAID ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Morten Ahlmann Callesen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt 20 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 56 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Morten Ahlmann Callesen, der også opererer som administrerende direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Morten Ahlmann Callesen i alt 21 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

RealestAID ApS ejer Dæmningen 13, st., 7100 Vejle.

Den primære bygning blev opført i 1907 på Dæmningen 13, st., 7100 Vejle.

Prisen var 28,5 mio. kr., da Dæmningen 13, st., 7100 Vejle senest blev handlet i 2019.

2,03 mio. kr. er vurdering på Dæmningen 13, st., 7100 Vejle.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis