Søg efter ejendom
Find en specifik ejendom via søgefunktionen, eller brug
kommunerne nedenfor.
BFE: 736319
ESR: 561019606

D Lauritzens Vej 12

6700 Esbjerg
Esbjerg Kommune: Esbjerg Bygrunde, 1325 (Byzone)
Bygning på fremmed grund: Bygning til kontor
Satellitbillede af ejendommen på D Lauritzens Vej 12, 6700 Esbjerg

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på D Lauritzens Vej 12, 6700 Esbjerg. Undersøg ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på D Lauritzens Vej 12, 6700 Esbjerg. Den seneste handel fandt sted den 31. marts 2025, hvor mi blaa stue ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 3,85 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,65 mio. kr.

Fakta om D Lauritzens Vej 12, 6700 Esbjerg

Industriejendommen er placeret på D Lauritzens Vej 12, 6700 Esbjerg og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 908 m² fordelt på to erhvervsenheder.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 2 plan. Der er desuden en udnyttet kælder på 20 m². Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Ejendommens hovedsagelige anvendelse er til handel og/eller kontor. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 0 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 31. marts 2025, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 3,85 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor mi blaa stue ApS købte ejendommen af International Procurement Service ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 4.240 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 2,65 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af mi blaa stue ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens mi services ApS er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Jacob Skjød Nielsen, der også agerer som administrerende direktør.

Hvem ejer D Lauritzens Vej 12, 6700 Esbjerg?

Mi blaa stue ApS ejer D Lauritzens Vej 12, 6700 Esbjerg.

Hvornår blev D Lauritzens Vej 12, 6700 Esbjerg bygget?

Den primære bygning blev bygget i 1968 på D Lauritzens Vej 12, 6700 Esbjerg.

Hvad er prisen på D Lauritzens Vej 12, 6700 Esbjerg?

Prisen var 3,85 mio. kr., da D Lauritzens Vej 12, 6700 Esbjerg senest blev handlet i 2025.

Hvad er D Lauritzens Vej 12, 6700 Esbjerg vurderet til?

2,65 mio. kr. er vurdering på D Lauritzens Vej 12, 6700 Esbjerg.

OFFENTLIG VÆRDI
2.650.000 DKK
Ejendomsværdi tidligere 2020
Opførselsår
1968
Bebyggelsesprocent
-
Bygningsareal (2 bygninger)
908 m²
Beboelsesareal (0 enheder)
0 m²
Erhvervsareal (2 enheder)
908 m²

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis
Har du brug for flere informationer?