Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE197474ESR157-028413

Clarasvej 1A, st mf

2920 Charlottenlund
Gentofte Ordrup, 15e (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1939

Areal

Beboelsesareal42 m²

Via Resights kan du få alle informationer om lejligheden på Clarasvej 1A, st. mf, 2920 Charlottenlund. Undersøg lejlighedens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er placeret på Clarasvej 1A, st. mf, 2920 Charlottenlund. Den 8. august 2022 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 1,95 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,41 mio. kr., hvoraf grunden udgør 840.000 kr.

Fakta om Clarasvej 1A, st. mf, 2920 Charlottenlund

Ejerlejligheden er beliggende på Clarasvej 1A, st. mf, 2920 Charlottenlund. Lejligheden fordeler sig på 1 værelse og har et BBR-areal på 42 m², hvoraf 38 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 3 etager. Ser man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Den hovedsagelige benyttelse af lejligheden er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 816 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 8. august 2022, hvor værdiansættelsen på ejerlejligheden var 1,95 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 46.428 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,41 mio. kr., hvoraf grunden udgør 840.000 kr.

Ejerinfo

Ejerlejligheden er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Clarasvej 1A, st. mf, 2920 Charlottenlund.

Den primære bygning blev bygget i 1939 på Clarasvej 1A, st. mf, 2920 Charlottenlund.

Prisen var 1,95 mio. kr., da Clarasvej 1A, st. mf, 2920 Charlottenlund senest blev handlet i 2022.

1,41 mio. kr. er vurdering på Clarasvej 1A, st. mf, 2920 Charlottenlund.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis