Få alle oplysninger om Christiansgade 19, 7800 Skive på Resights. Se ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
På Christiansgade 19, 7800 Skive ligger ejendommen. I 1904 blev ejendommen konstrueret med et bygningsareal á 480 m² på en 530 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 7. oktober 2020, hvor Ehlert Ejendomme ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 372.100 kr.
Fakta om Christiansgade 19, 7800 Skive
Beboelsesejendommen er placeret på Christiansgade 19, 7800 Skive og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 480 m² udgjort af otte beboelsesenheder. Den primære bygning er opført i 1904 og befinder sig på en 530 m² stor grund.
Egenskaber
Adressens primære bygning er bygget i 3 etager. Der er desuden en udnyttet tagetage på 127 m². Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Hovedbygningen blev senest i 2021 tildelt et energimærke C. Ejendommens hovedsagelige anvendelse er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 7.695 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Værdiansættelsen var 2 mio. kr. ved seneste tinglyste transaktion d. 7. oktober 2020. Det giver en kvadratmeterpris på 3.294 kr. Beboelsesejendommen er af det offentlige vurderet til 2,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 372.100 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af Ehlert Ejendomme ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Søren Mousten Ehlert Nielsen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til beboelsesejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt fem ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 14,1 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Søren Mousten Ehlert Nielsen, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Søren Mousten Ehlert Nielsen i alt syv ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
Ehlert Ejendomme ApS ejer Christiansgade 19, 7800 Skive.
Ejendommens BBR-areal er 480 m² på Christiansgade 19, 7800 Skive.
Den primære bygning blev opført i 1904 på Christiansgade 19, 7800 Skive.
Prisen var 2 mio. kr., da Christiansgade 19, 7800 Skive senest blev handlet i 2020.
2,2 mio. kr. er vurdering på Christiansgade 19, 7800 Skive.