Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5058231ESR561-319612

Chr.Kusk Vej 1A

6760 Ribe
Esbjerg Kirkeby By, Farup, 8af (Landzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1970
Bebyggelsesprocent21%

Areal

Grundareal2.355 m²
Bygningsareal490 m²
Beboelsesareal468 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Chr.Kusk Vej 1A, Kærbøl, 6760 Ribe. Undersøg ejendommens seneste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Chr.Kusk Vej 1A, Kærbøl, 6760 Ribe finder du ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal á 490 m² og blev konstrueret i 1970 på den 2.355 m² store grund. Den 16. februar 2022 fandt den seneste handel sted, da MG Ejendomme Gredstedbro ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,5 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 3,95 mio. kr., hvoraf grunden udgør 234.800 kr.

Fakta om Chr.Kusk Vej 1A, Kærbøl, 6760 Ribe

Beboelsesejendommen er placeret på Chr.Kusk Vej 1A, Kærbøl, 6760 Ribe og består af tre bygninger med et samlet bygningsareal på 490 m² fordelt på ti beboelsesenheder. Hovedbygningen, der er bygget i 1970, blev senest istandsat i 1990 og ligger på en 2.355 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af letbetonsten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Hovedbygningen blev senest i 2021 tildelt et energimærke F. Den primære anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 5.938 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 16. februar 2022, hvor værdiansættelsen var 2,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor MG Ejendomme Gredstedbro ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 3.974 kr. Beboelsesejendommen er af det offentlige vurderet til 3,95 mio. kr., hvoraf grunden udgør 234.800 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af MG Ejendomme Gredstedbro ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Grzegorz Ostrowski er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til beboelsesejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt syv ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 6,03 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Martin Wollesen, der også fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Grzegorz Ostrowski i alt otte ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

MG Ejendomme Gredstedbro ApS ejer Chr.Kusk Vej 1A, Kærbøl, 6760 Ribe.

Ejendommens BBR-areal er 490 m² på Chr.Kusk Vej 1A, Kærbøl, 6760 Ribe.

Den primære bygning blev opført i 1970 på Chr.Kusk Vej 1A, Kærbøl, 6760 Ribe.

Prisen var 2,5 mio. kr., da Chr.Kusk Vej 1A, Kærbøl, 6760 Ribe senest blev handlet i 2022.

3,95 mio. kr. er vurdering på Chr.Kusk Vej 1A, Kærbøl, 6760 Ribe.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis