Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2156323ESR151-049613

Byvolden 9

2740 Skovlunde
Ballerup Skovlunde By, Skovlunde, 12cn (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1958
Bebyggelsesprocent13%

Areal

Grundareal715 m²
Bygningsareal92 m²
Beboelsesareal92 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Byvolden 9, 2740 Skovlunde. Se ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Byvolden 9, 2740 Skovlunde findes ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal á 92 m² og blev opført i 1958 på en 715 m² stor grund. Den sidste handel fandt sted den 2. august 2015, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,55 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,99 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3,13 mio. kr.

Fakta om Byvolden 9, 2740 Skovlunde

Villaen er beliggende på Byvolden 9, 2740 Skovlunde og har et samlet bygningsareal på 92 m². Den primære bygning er bygget i 1958 og ligger på en 715 m² stor grund. Ejendommen har 4 værelser og har et BBR-areal på 92 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af letbetonsten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den primære anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 29.017 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 2. august 2015, hvor værdiansættelsen på villaen var 2,55 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 27.717 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,99 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3,13 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Byvolden 9, 2740 Skovlunde.

Enhedens BBR-areal er 92 m² på Byvolden 9, 2740 Skovlunde.

Den primære bygning blev opført i 1958 på Byvolden 9, 2740 Skovlunde.

Prisen var 2,55 mio. kr., da Byvolden 9, 2740 Skovlunde senest blev handlet i 2015.

2,99 mio. kr. er vurdering på Byvolden 9, 2740 Skovlunde.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis