Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4148867ESR706-021038

Byvej 15

8543 Hornslet
Syddjurs Hornslet By, Hornslet, 7k (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1908
Bebyggelsesprocent136%

Areal

Grundareal393 m²
Bygningsareal516 m²
Beboelsesareal323 m²
Erhvervsareal214 m²
Areal af udnyttet tagetage18 m²
Areal af kælder117 m²

Gennem Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Byvej 15, 8543 Hornslet. Undersøg ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Byvej 15, 8543 Hornslet kan du finde ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal á 516 m² og blev konstrueret i 1908 på den 393 m² store grund. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,75 mio. kr., hvoraf grunden udgør 439.400 kr.

Fakta om Byvej 15, 8543 Hornslet

Beboelsesejendommen er beliggende på Byvej 15, 8543 Hornslet og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 516 m² fordelt på fire beboelsesenheder og tre erhvervsenheder. Den primære bygning, der er opført i 1908, blev senest renoveret i 1930 og er beliggende på en 393 m² stor grund.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 3 etager. Der er i øvrigt ekstra arealer, der i alt udgør 153 m² (udnyttet tagetage 18 m², kælder 117 m²). Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Hovedbygningen fik senest i 2025 tildelt et energimærke E. Ejendommen anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 14.852 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Beboelsesejendommen er af det offentlige vurderet til 2,75 mio. kr., hvoraf grunden udgør 439.400 kr.

Ejerinfo

Beboelsesejendommen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Byvej 15, 8543 Hornslet.

Ejendommens BBR-areal er 516 m² på Byvej 15, 8543 Hornslet.

Den primære bygning blev opført i 1908 på Byvej 15, 8543 Hornslet.

2,75 mio. kr. er vurdering på Byvej 15, 8543 Hornslet.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis