Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE8338814ESR740-018881

Buskelundtoften 105

8600 Silkeborg
Silkeborg Kærsgård, Balle, 4bæ (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2000
Bebyggelsesprocent23%

Areal

Grundareal815 m²
Bygningsareal191 m²
Beboelsesareal151 m²

Via Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Buskelundtoften 105, 8600 Silkeborg. Undersøg ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Buskelundtoften 105, 8600 Silkeborg. I 2000 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal på 191 m² på en 815 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 15. december 1999, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 375.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 3,59 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,41 mio. kr.

Fakta om Buskelundtoften 105, 8600 Silkeborg

Villaen ligger på Buskelundtoften 105, 8600 Silkeborg og har et samlet bygningsareal á 191 m². Den primære bygning er bygget i 2000 og ligger på en 815 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 5 værelser og har et BBR-areal på 151 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Ser man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Ejendommens primære anvendelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 14.919 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Prisen var 375.000 kr. i den seneste tinglyste handel d. 15. december 1999. Det giver en kvadratmeterpris på 1.963 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 3,59 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,41 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Buskelundtoften 105, 8600 Silkeborg.

Enhedens BBR-areal er 151 m² på Buskelundtoften 105, 8600 Silkeborg.

Den primære bygning blev bygget i 2000 på Buskelundtoften 105, 8600 Silkeborg.

Prisen var 375.000 kr., da Buskelundtoften 105, 8600 Silkeborg senest blev handlet i 1999.

3,59 mio. kr. er vurdering på Buskelundtoften 105, 8600 Silkeborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis